Wysokie-Cisnienie-w-oku-jak-obnizyc

Wysokie ciśnienie w oku: Jak obniżyć?

Wysokie ciśnienie w oku powoduje dyskomfort i zaburzenia widzenia. Dolegliwość może być symptomem choroby przewlekłej lub wynikiem urazu. W obu przypadkach wymaga szybkiej reakcji. Skutki nieleczonego ciśnienia ocznego mogą być bardzo poważne.Jak obniżyć ciśnienie w oku? Czy możliwe jest leczenie domowymi sposobami?

Objawy wysokiego ciśnienia w oku: Jak rozpoznać problem?

Zanim przystąpimy do omówienia metod, które pozwalają  na obniżenie wysokiego ciśnienia w oku skupimy się na objawach nadciśnienia. Pacjenci u których zdiagnozowano podwyższone ciśnienie w oku często skarżą się na ból. Dolegliwości bólowe dotyczą  nie tylko oka/oczu, ale i głowy. Ponadto gwałtownemu wzrostowi ciśnienia wewnątrzgałkowego towarzyszą zaburzenia widzenia, nudności, wymioty oraz nasilanie się odczuwanych wcześniej dolegliwości bólowych. Do najczęściej zgłaszanych zaliczyć można tzw. mroczki przed oczami oraz ograniczenie pola widzenia.

Jak zmniejszyć ciśnienie w oku?

Wysokiego ciśnienia w oku nie należy bagatelizować. Celem leczenia jest obniżenie ciśnienia śródgałkowego do poziomu docelowego. Mianem poziomu docelowego określamy taką wartość, przy której choroba nie postępuje, a co za tym idzie nie stanowi zagrożenia dla narządu wzroku i ogólnego stanu zdrowia pacjenta.

Podstawą metoda leczenia nadciśnienia w oku jest farmakologia. Terapia farmakologiczna skupia się na kroplach doocznych, które wpływają na zmniejszenie produkcji cieczy wodnistej i poprawiają jej wchłanianie. To pozwala na obniżenie ciśnienia bez interwencji w narząd wzroku pacjenta. Jeśli leczenie farmakologiczne nie przynosi zamierzonych rezultatów niezbędne jest przeprowadzenie zabiegu operacyjnego.

Operacyjne leczenie nadciśnienia w oku

Zabieg operacyjny ma za zadanie wytworzenie dodatkowej drogi odpływu cieczy wodnistej z oka. Jedną z metod jest otwieranie kąta przesączania. Pacjenci u których zdiagnozowano nadciśnienie w oku mogą być również kierowani na zabiegi laserowe. Laserowe utkanie beleczkowego kąta ułatwia odpływanie cieczy wodnistej, a tym samym przyczynia się do utrzymywania bezpiecznego dla danego pacjenta ciśnienia oka.

Jak zmniejszyć ciśnienie w oku? Czy są na to skuteczne metody domowe?

Pacjenci którzy borykają się z utrzymującym się podwyższonym ciśnieniem w oku wymagają stałej opieki lekarskiej. W leczeniu dolegliwości pomocne okazują się zmiany codziennych nawyków żywieniowych. W diecie osoby z nadciśnieniem w oku powinno się znajdować jak najmniej produktów które podnoszą poziom cukru we krwi i podwyższają poziom insuliny. Warto więc zrezygnować lub ograniczyć konsumpcję pszennego makaronu, białego pieczywa, białego ryżu, ziemniaków i słodyczy. Jednocześnie dietę należy wzbogacić o luteinę. Luteina to przeciwutleniacz, który odpowiada za ochronę oczu przed szkodliwym oddziaływaniem promieniowania UV. Dobrym źródłem luteiny są ryby, kapusta włoska , brokuły, kiełki zbóż, jajka, natka pietruszki, nektarynki, czarne porzeczki i awokado. Zbawienny wpływ na wzrok, pamięć i koncentrację mają witaminy i minerały zawarte w borówkach amerykańskich. Regularne spożycie tych owoców z pewnością przyczyni się do poprawy kondycji narządu wzroku. Zapoznaj się także z naszą ofertą badania ciśnienia w oku Łuków!

Inne artykuły