Pomiar ciśnienia oka

Badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego oka – Siedlce, Łuków

Ciśnienie oka inaczej wewnątrzgałkowe odpowiada za prawidłowe napięcie gałki ocznej. Zbyt wysokie lub zbyt niskie ciśnienie może doprowadzić do ubytków w polu widzenia lub całkowitej utraty widzenia, dlatego niezwykle ważne jest regularne badanie ciśnienia w oku. Łuków i Siedlce to miasta, w których przeprowadzamy pomiar ciśnienia oka z zastosowaniem nowoczesnego sprzętu japońskiej marki NIDEK.

Pomiar ciśnienia oka jako profilaktyka jaskry i innych chorób

Mierzenie ciśnienia oka to najlepsze badanie przesiewowe w kierunku jaskry. Jaskra jest najczęstszą chorobą prowadzącą do znacznych powikłan z utratą widzenia łącznie i powinna być diagnozowana bardzo szybko. Utrata wzroku spowodowana przez jaskrę jest nieodwracalna i oprócz cukrzycy stanowi najczęstszą przyczynę trwałej ślepoty. Zaleca się, aby po ukończeniu 40. roku życia wykonać minimum jeden raz w roku badanie kontrolne ciśnienia oka. Prawidłowe ciśnienie wewnątrz gałki ocznej powinno mieścić się w granicach 10-21 mmHg.

Zachęcamy Pacjentów naszych gabinetów w miejscowościach Siedlce i Łuków do badania ciśnienia w oku, ponieważ wczesna diagnostyka jaskry pozwala na szybkie wdrożenie niezbędnego leczenia i zahamowanie lub znaczące spowolnienie jej postępu. Dzięki temu można wydłużyć sprawność narządu wzroku o wiele lat. Warto wiedzieć, że początkowo nadciśnienie w oku nie daje żadnych objawów. Pierwsze symptomy choroby świadczą o utrzymującej się od dłuższego już czasu patologii. Dlatego tak istotne jest kontrolne badanie ciśnienia w oku. W Siedlcach i Łukowie w każdej chwili można wykonać je w gabinetach INVISION.

Jaskra nie jest jedyną chorobą, w której przebiegu dochodzi do zaburzeń ciśnienia wewnątrzgałkowego
Jakie są inne przyczyny wysokiego ciśnienia oka:

 • przyjmowanie niektórych leków (np. steroidowych),
 • nadciśnienie tętnicze,
 • ostry lub przewlekły stan zapalny oka, np. w zapaleniu tęczówki lub rogówki,
 • zespół pseudoeksfoliacji (rzekomego złuszczania).

Niektóre przyczyny niskiego ciśnienia oka:

 • stosowanie niektórych leków (np. moczopędnych),
 • stany zapalne naczyniówki,
 • niedociśnienie tętnicze,
 • cukrzyca,
 • urazy oka,
 • zanik gałki ocznej.

Kiedy badanie ciśnienia oka jest wskazane?

Oprócz kontrolnego badania u osób, które ukończyły 40 lat, mierzenie ciśnienia oka zaleca się również w przypadku wystąpienia bólów głowy i oczu, zaburzeń widzenia czy mroczków w polu widzenia. Nieprawidłowe ciśnienie oka może jednak nie dawać żadnych objawów, dlatego tak ważne jest regularne jego badanie.

Kontrolę ciśnienia oka powinny również regularnie wykonywać osoby:

 • u których zdiagnozowano odwarstwienie lub rozdarcie siatkówki,
 • ze schorzeniami plamki żółtej,
 • z poważnymi wadami refrakcji, czyli np. z wysoką krótkowzrocznością lub nadwzrocznością,
 • u których rozpoznano wrodzone wady budowy gałki ocznej,
 • z chorobami metabolicznymi.

Częstego badania ciśnienia oka i regularnej obserwacji wymagają też pacjenci po urazie lub operacji gałki ocznej albo poddawani laseroterapii z powodu zmian cukrzycowych lub laserowej korekty wady wzroku.

W każdym z wyżej wymienionych przypadków postęp choroby można powstrzymać dzięki odpowiednio wczesnej diagnostyce, jaką jest praktykowane rutynowo w INVISION w Siedlcach i w Łukowie mierzenie ciśnienia oka.

Siedlce i Łuków to miasta, w których przeprowadzamy badanie metodą bezdotykową tzw. „air – puff”, nie wymagającą znieczulenia miejscowego. Jest to szczególnie istotne dla osób, któe nie mogą stosować znieczulenia. Badanie nie wymaga żadnego przygotowania ze strony pacjenta. Trwa zaledwie kilkadziesiąt sekund i jest całkowicie bezbolesne. Bezdotykowa metoda badania chroni również powierzchnię oka przed ewentualnym zakażeniem lub uszkodzeniem delikatnego nabłonka rogówki. Ile kosztuje badanie ciśnienia w oku? Cena badania w naszym gabinecie wynosi jedynie 20 zł. Koszt obejmuje dwie usługi:

 • tonometria – pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego umożliwiający uzyskanie informacji o wysokości ciśnienia wewnątrz gałki ocznej,
 • pachymetria – dodatkowe badanie diagnostyczne polegające na pomiarze grubości rogówki, stosowane w celu rozszerzenia diagnozy uzyskanej podczas wykonania tonometrii.

Zapraszamy do naszego gabinetu okulistyczno-optometrycznego INVISION w celu zbadania ciśnienia oka i rozpoczęcia ewentualnego leczenia.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami