wybieranie okularów

Stylizacja okularów, czyli jak dobrać okulary do kształtu twarzy?

Okulary korekcyjne również mogą stanowić element stylizacji, dlatego większość osób, podczas wyboru szkieł i oprawek stara się znaleźć modele, które najlepiej będą pasować do kształtu twarzy. Zobaczmy, jak określić kształt twarzy, aby dobór odpowiednich okularów był łatwiejszy.

Jak określić kształt twarzy?

 

Wyróżniamy kilka rodzajów kształtu twarzy:

 • kwadratową;
 • podłużną/prostokątną;
 • okrągłą;
 • trójkątną/w kształcie serca.

Chcąc dobrać odpowiednie okulary do kształtu twarzy, na początek należy więc określić, jaką formę ma nasza twarz. Nie powinno to być szczególnie skomplikowane, wystarczy stanąć przed lustrem, odgarnąć włosy i dokładnie się sobie przyjrzeć. Następnie należy odpowiedzieć sobie na następujące pytania:

 • Która część twarzy jest najszersza?
 • Jaki kształt ma podbródek: ostry i zaznaczony, czy miękki i zaokrąglony?
 • Czy czoło jest wysokie, czy niskie?
 • Czy wysokość i szerokość twarzy są zbliżone, czy różne?

Jakie okulary do twarzy kwadratowej?

O twarzy kwadratowej mówimy, gdy pomiar szerokości i wysokości jest zbliżony, a czoło i podbródek są dość szerokie. Charakterystyczna jest mocno zaznaczona linia podbródka, policzków i skroni.

Do twarzy kwadratowej najlepiej dobrać okulary okrągłe i owalne, które wysmuklą i złagodzą rysy twarzy. Świetnie sprawdzą się tutaj oprawki o kocim kształcie lub tzw. pilotki. Złym pomysłem będą oprawki kwadratowe i prostokątne o geometrycznych, kanciastych brzegach.

Jakie okulary dla twarzy podłużnej?

Twarz podłużna wyróżnia się pionową linią podbródka, policzków i skroni oraz wysokim czołem. Do takiego kształtu twarzy najlepiej sprawdzą się okulary o kształcie owalnym lub szerokie prostokątne. Złym pomysłem będą też okulary idealnie okrągłe typu lenonki, a także szkła w zbyt małych i wąskich oprawkach.

Jakie okulary dla twarzy okrągłej?

Cechy charakterystyczne twarzy okrągłej:

 • zbliżoną wysokością i szerokością twarzy;
 • relatywnie niskim czołem;
 • zaokrąglonym podbródkiem;
 • pełnymi policzkami.

Do takiego kształtu twarzy warto wybrać oprawki, które nieco owal wyszczuplą. Przy buzi okrągłej zazwyczaj najszerszą częścią są kości policzkowe, a najbardziej typowym elementem jest zaokrąglony podbródek. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się oprawy kwadratowe lub prostokątne o mocno zaznaczonych krawędziach. Lepiej unikać opraw okrągłych, ponieważ mogą uwydatnić owalny kształt twarzy.

Jakie okulary dla twarzy trójkątnej?

Twarz w kształcie serca wyróżnia się łagodną linią szczęki oraz wysokim, szerokim czołem. Charakterystyczny dla tego kształtu jest ostry, wyraźnie zaznaczony podbródek. Osoby z twarzą trójkątną powinny unikać opraw z masywną linią brwiową. Sprawdzą się dla nich okulary o oprawach okrągłych lub zaokrąglonych, a także w kształcie motyla.

Noszenie okularów korekcyjnych dla wielu osób jest koniecznością, ale to nie oznacza, że szkła nie mogą stać się ciekawym dodatkiem do indywidualnego stylu. Określając kształt twarzy, łatwiej będzie dobrać oprawki, które podkreślą walory twarzy i wpłyną na atrakcyjny wygląd użytkownika.

Inne artykuły