Epidemia krótkowzroczności – jak spowolnić wadę wzroku?
W ostatnich latach mówi się o krótkowzroczności jako zjawisku narastającym. Niektórzy specjaliści używają także słowa epidemia, aby odnieść się do rosnącej liczby przypadków wad wzroku u dzieci. Według statystyk z września 2021 roku w Polsce aż 62% dzieci zmaga się z krótkowzrocznością. Czym objawia się krótkowzroczność i czy wadę można spowolnić?
Krótkowzroczność – co to jest i czym się objawia?
Krótkowzroczność to wada, która polega na tym, że promienie słoneczne wpadające do oka skupiają się przed siatkówką, zamiast na niej. Efekt jest taki, że obraz obiektów położonych w oddaleniu traci ostrość.
Pierwsze symptomy krótkowzroczności u dzieci mogą nie być oczywiste, dlatego warto zwrócić uwagę między innymi na:
- problemy z koncentracją podczas zajęć szkolnych;
- mrużenie oczu podczas spoglądania w dal;
- częste bóle głowy, tarcie oczu, zmęczenie oczu;
- przybliżanie się dziecka do obserwowanych obiektów;
- niechęć do czytania lub pisania.
Oczywiście w wielu przypadkach zdarza się, że dziecko samo zaalarmuje, iż słabiej widzi, jednak jeżeli krótkowzroczność pojawia się dość szybko, maluch może nie mieć punktu odniesienia i nie będzie w stanie określić, że widzi słabiej, niż rówieśnicy.
Co zrobić po zauważeniu pierwszych objawów krótkowzroczności?
Pierwsze badanie wzroku powinno odbyć się u okulisty, ponieważ tylko lekarz jest uprawniony do podania dziecku kropli do oczu, ułatwiających dokładne zbadanie i określenie wady wzroku. Natomiast na wizyty kontrolne z dziećmi można udać się także do optometrysty, specjalisty zajmującego się sprawdzaniem ostrości widzenia i badaniem funkcji wzrokowych. Optometrysta dobierze korekcję wady i określi, czy oraz jakie okulary dziecko powinno nosić. W razie potrzeby specjalista może skierować pacjenta na badania okulistyczne. Najczęściej zalecanym postępowaniem jest wizyta u obu specjalistów: najpierw u okulisty, który dokładnie zbada zdrowie oczu, a następnie u optometrysty, który dobierze okulary korekcyjne, zgodnie z aktualnymi innowacjami optycznymi.
Jak koryguje się krótkowzroczność?
W przypadku krótkowzroczności najczęściej dobiera się okulary lub soczewki jednoogniskowe o wartościach ujemnych. Warto jak najszybciej zadbać o to, aby dziecko otrzymało korekcję, dostosowaną do indywidualnej wady. Takie postępowanie nie wyleczy wady całkowicie, jednak może zapobiec szybkiemu pogarszaniu się wzroku.
Czy krótkowzroczność można wyleczyć?
Krótkowzroczność to wada postępująca, której nie da się cofnąć. Wada powiększa się wraz ze wzrostem gałki ocznej, dlatego u dzieci może postępować bardzo szybko, nawet o 1,5 dioptrii w ciągu roku. Trzeba pamiętać, że skorygowanie wady zwiększa komfort widzenia, niestety nie hamuje jej rozwoju.
Czy są sposoby na spowolnienie progresji krótkowzroczności?
W Polsce wykorzystuje się kilka metod o potwierdzonej skuteczności, które mogą spowolnić progresję wady wzroku. Wśród nich wyróżniamy:
- soczewki okularowe MiYOSMART firmy HOYA
- zakraplanie oczu niskostężeniową atropiną;
- twarde soczewki kontaktowe ortokeratologiczne;
Pierwszy punkt to nowość, dostępna na polskim rynku dopiero od ok. 1.5 roku. Okulary z soczewkami MiYOSMART zaprojektowane zostały z zastosowaniem technologii D.I.M.S (Defocus Incorporated Multiple Segments). Jest to bezpieczna i bezinwazyjna metoda kontroli krótkowzroczności. Dzięki specjalnej konstrukcji okulary z soczewką MiYOSMART spowalniają progresję krótkowzroczności o ok. 60% lepiej, niż okulary z jednoogniskowymi soczewkami. Okulary z soczewką MiYOSMART można spotkać tylko w salonach optycznych, które uzyskały certyfikat specjalisty MiYOSMART. Takim punktem jest salon Invision w Siedlcach i w Łukowie.
Czy krótkowzroczności można zapobiegać?
Profilaktyka stanowi bardzo ważne narzędzie zapobiegania krótkowzroczności u dzieci. Nie da się ukryć, że rozwój epidemii spowodowany jest w dużym stopniu współczesnym trybem życia, a dokładniej, częstym korzystaniem z komputera, tabletów czy smartfonów. I choć ograniczenie używania tego rodzaju sprzętu może być trudne, to warto przypominać dziecku o robieniu częstych przerw, ćwiczeń oczu, a także zachęcać je do przebywania na świeżym powietrzu w ciągu dnia, ważne tutaj jest światło dzienne. Wieczorami podczas nauki, czytania używać jasnego światła. Warto również pamiętać o regularnych kontrolach u okulisty lub optometrysty w celu zbadania wzroku i wczesnego wykrycia ewentualnej wady, lub chorób oczu.