okulary z polaryzacją

Czy warto kupować okulary z polaryzacją?

Coraz więcej osób, decydując się na zakup okularów przeciwsłonecznych, stawia na okulary profesjonalne, zapewniające jak najlepszą ochronę przed promieniami UV oraz najwyższą klasę komfortu widzenia. Rosnącą popularnością cieszą się okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją, które nie tylko chronią oczy przed światłem słonecznym, ale też zapobiegają oślepianiu światłem odbijanym od innych obiektów.

Czym jest polaryzacja?

Chcąc zrozumieć mechanizm działania okularów z polaryzacją, warto zapoznać się z samym pojęciem polaryzacji. Światło słoneczne emitowane jest na wszystkie kierunki w sposób nieuporządkowany. Często zdarza się, że wiązka światła trafia na płaską odblaskową powierzchnię i odbija się od niej, ulegając zjawisku polaryzacji. Wysokie natężenie polaryzacji światła słonecznego prowadzi do oślepienia i dyskomfortu wizualnego. To zjawisko doskonale znają kierowcy, którzy zostali oślepieni przez światło odbijające się np. od szyby lub maski samochodu jadącego z naprzeciwka.

Jak działają okulary z polaryzacją?

Okulary polaryzacyjne mają za zadanie przede wszystkim zapobiegać oślepieniu związanym z polaryzacją światła słonecznego od płaskich powierzchni. Do produkcji szkieł polaryzacyjnych wykorzystuje się specjalną substancję chemiczną, która podlega laminacji w pionowy wzór na soczewkach. Jest to pozornie niewielka modyfikacja szkieł, która jednak powoduje, że oślepienie powodowane przez polaryzację światła jest hamowane, dzięki czemu zwiększa się komfort widzenia.

Okulary polaryzacyjne można wykonać jako okulary z korekcją i bez. Osoby cierpiące na wady wzroku, poszukujące dobrej jakości okularów chroniących przed oślepieniem, mogą zdecydować się właśnie na taką opcję. Jest to również świetna propozycja dla kierowców, chcących zadbać o bezpieczeństwo jazdy.

Czy warto kupić okulary z polaryzacją?

Stosowanie okularów z polaryzacją niesie ze sobą wiele korzyści, między innymi:

  • lepszą ochronę wzroku przed promieniami UV;
  • redukcję odblasków i zmniejszenie ryzyka oślepienia;
  • wysoki kontrast obrazu i zwiększony komfort widzenia.

Polaryzacja rozwiązuje problem zniekształconego widzenia, dzięki czemu poprawia się percepcja i skupienie uwagi jest łatwiejsze. Jest to również bardzo duża zaleta dla kierowców oraz osób wykonujących pracę na dworze podczas dużego nasłonecznienia.

Okulary z polaryzacją – dla kogo?

Szereg korzyści wynikających z noszenia okularów polaryzacyjnych sprawia, że jest to opcja odpowiednia właściwie dla każdego. Okulary z polaryzacją są bezpieczne także dla dzieci, a możliwość wykonania polaryzacyjnych okularów korekcyjnych pozwala na ich stosowanie także osobom z wadą wzroku. W grupie osób najczęściej korzystających z tego typu okularów wyróżniamy:

  • kierowców;
  • osoby pracujące na dworze;
  • wędkarzy;
  • miłośników wycieczek rowerowych;
  • tenisistów;
  • golfistów.

Funkcja redukująca odbicie światła i chroniąca przed oślepieniem sprawia też, że oczy są mniej zmęczone, dzięki czemu użytkownicy takich okularów są mniej podatni na napięciowe i migrenowe bóle głowy.

Inne artykuły