Czy okulary korekcyjne trzeba nosić cały czas

Czy okulary korekcyjne trzeba nosić cały czas?

Rozmazane plamy przed oczami zamiast wyraźnego widoku? Wady wzroku skutecznie utrudniają codzienne funkcjonowanie. Chyba, że są niewielkie. Wtedy zdarza się, że nawet nie mamy świadomości tego, że potrzebujemy okularów korekcyjnych. A gdy już z zalecenia lekarskiego nakładamy je na nos, nachodzą nas wątpliwości. Czy na pewno tego potrzebujemy? Czy musimy nosić okulary korekcyjne cały czas, skoro bez nich też nieźle widzimy? Czy „rozleniwiamy” w ten sposób oczy? Dziś rozprawiamy się z największymi mitami i odpowiadamy na nurtujące pytania.

Zrozumieć, do czego służą okulary korekcyjne

Oczywiście głównym zadaniem okularów korekcyjnych jest poprawa jakości widzenia, a co za tym idzie również samopoczucia. Jeśli na podstawie badania okulista stwierdzi wadę wzroku i zaleci okulary, należy to zrobić. Nienoszenie okularów w przypadku wady, oznacza większy wysiłek, jaki oczy muszą podjąć, aby dostrzec coś w oddali lub przeczytać tekst znajdujący się blisko. To z kolei nierzadko kończy się bólem głowy. Spowodowany jest on napięciem mięśni twarzy, głowy i w okolicach oczu, do którego dochodzi w czasie wysiłku. Złe samopoczucie to główny skutek nienoszenia okularów, gdy jest to konieczne.

Analogicznie – noszenie dobrze dobranych szkieł w ładnych i wygodnych oprawkach pozytywnie wpływa na wzrok, daje poczucie bezpieczeństwa i codziennego komfortu. Zatem, czy warto z tego rezygnować?

Czy okulary naprawdę trzeba nosić na stałe?

Wszystko zależy przede wszystkim od Twojej wady wzroku i zaleceń lekarskich – to ich powinieneś bezwzględnie przestrzegać. Ogólnie przyjmuje się, że okulary nosimy zawsze wtedy, gdy ich brak powodowałby:

  • bóle i zawroty głowy,
  • złe samopoczucie,
  • rozmazany, niewyraźny obraz,
  • problemy ze skupieniem wzroku,
  • ból oczu, wysiłek podczas patrzenia,
  • niedowidzenie na krótkim/dalekim dystansie,
  • częste i dokuczliwe oślepianie spowodowane odblaskami słońca czy świateł latarni.

Każda z tych sytuacji jest zagrażająca dla Ciebie i osób z Twojego otoczenia (np. gdy prowadzisz auto i źle widzisz po zmroku czy w deszczu). Zatem, jeśli bez okularów doświadczasz powyższych dyskomfortowych sytuacji, nie rezygnuj z noszenia szkiełek.

Okulary korekcyjne są niezastąpione w astygmatyzmie, sporej krótkowzroczności i dalekowzroczności.

Kiedy można zrezygnować z okularów?

Niekiedy wada wzroku wykrywana jest na wczesnym etapie lub utrzymuje się na niewielkim poziomie. Oznacza to, że pacjent może dość komfortowo funkcjonować bez okularów, np. w domu, podczas odpoczynku, na basenie itd. Jeśli lekarz nie widzi przeciwwskazań, zazwyczaj w takich sytuacjach można zrezygnować z okularów i patrzeć samodzielnie.

Noszenie okularów tylko w wybranych sytuacjach

W zależności od rodzaju wady i tego, w jakich sytuacjach widzisz najgorzej, możesz dostać okulary od optyka tylko do wybranych czynności. Najczęściej w przypadku osób noszących okulary doraźnie dotyczy to pracy przy komputerze, oglądania telewizji, czytania oraz prowadzenia samochodu. Jednak to musi być podyktowane decyzją lekarską oraz wynikami badań. 

Inne artykuły