fotochromy-szare-czy-brazowe

Fotochromy szare czy brązowe?

Soczewki fotochromowe to uniwersalne rozwiązanie, które umożliwia wyraźne i ostre widzenie niezależnie od rodzaju i natężania jasności oświetlenia. Efekt fotochromu jest najbardziej zauważalny po wyjściu z pomieszczenia bezpośrednio na ostre światło słoneczne. Soczewki bardzo szybko zmieniają barwę przyciemniając się i chroniąc oczy przed promieniowaniem UV.

 Fotochromy są dostępne w kilku wariantach kolorystycznych, m.in. jako fotochromy szare i fotochromy brązowe. Na rynku dostępne są również soczewki w kolorze grafitowo-zielonym. Wybór koloru soczewki ma istotny wpływ na komfort naszego widzenia, dlatego nie powinien być przypadkowy. Zastanawiasz się, jaki kolor fotochromu wybrać? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w poniższym artykule.

Jaki kolor fotochromu?

Zanim skupimy się na widzeniu przez poszczególne kolory soczewek fotochromowych i ich doborze adekwatnie do Twoich potrzeb i oczekiwań, chcielibyśmy się skoncentrować na jakości fotochromów. Soczewki fotochromowe są dostępne na rynku optycznym od lat, mimo to przez długi czas cieszyły się umiarkowanym zainteresowaniem. Wynikało to przede wszystkim ze stosowanych technologii, które wpływały na komfort użytkowania okularów oraz ich cenę. Obecnie dobrej jakości soczewki można już nabyć za rozsądne pieniądze, a dzięki nowym technologiom soczewki w krótkim czasie dostosowują się do światła w pomieszczeniach i na zewnątrz.

Wracając do koloru: Fotochromy szare czy brązowe? A może grafitowo-zielone?

W pomieszczeniu soczewka fotochromowa jest całkowicie bezbarwna i przezierna (oczywiście ta dobrej jakości ☺). Na zewnątrz, gdy na szkła oddziałuje promieniowanie UV soczewka automatycznie ulega zaciemnieniu i w ten sposób chroni oczy przed rażącym słońcem. Zaciemnienie soczewki wiąże się ze zmianą jej koloru. Dlatego wybierając fotochromy szare lub fotochromy brązowe warto dopasować kolor szkieł do:

  • koloru opraw okularowych,
  • kolorystyki naszej odzieży,
  • rodzaju naszej urody.

Nie zapominajmy przy tym o komforcie użytkowania. To właśnie komfort użytkowania – możliwość ochrony oczu przed rażącym słońcem bez konieczności zamiany okularów korekcyjnych na słoneczne – jest podstawowym powodem, dla którego decydujemy się na soczewki fotochromowe. Na ten w sposób bezpośredni wpływa wybrany kolor soczewek.

Jaki kolor fotochromu dla najlepszego widzenia?

Fotochromy szare pozwalają na widzenie kolorów w naturalny sposób, jednak mogą nieco tłumić ich intensywność. Parametr ten jest uzależniony przede wszystkim od jakości szkieł. Fotochromy brązowe pozwalają widzieć kolory intensywnie. Niektóre barwy mogą jednak ulec zakłóceniu lub zniekształceniu. Soczewki w odcieniu grafitowo-zielonym zapewniają naturalne widzenie kolorów przy jednoczesnym zachowaniu intensywności barw. To, jak będziemy postrzegali kolory użytkując soczewki fotochromowe w głównej mierze zależy od jakości szkieł i technologii ich wykonania. Polecając szkła fotochromowe chcielibyśmy zwrócić uwagę na soczewki do okularów marek Seiko i Hoya. Seiko oferuje szkła w trzech wariantach kolorystycznych: szarym, brązowym i zielonym

Inne artykuły