Okulary do komputera – jakie wybrać?

Spędzanie wielu godzin dziennie przed komputerem nie jest korzystne dla zdrowia oczu, a jednak wiele osób nie ma wyjścia, ponieważ praca przed ekranem stanowi dla nich źródło zarobku. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie okularów do komputera, które zapewnią ochronę przed szkodliwym promieniowaniem i zredukują zmęczenie oczu. Czym powinny charakteryzować się okulary do komputera i jakie wybrać?

Dlaczego warto postawić na okulary do pracy przy komputerze?

Długotrwałe wpatrywanie się w ekran komputera powoduje suchość oczu i może doprowadzić do pogorszenia ostrości pola widzenia lub pojawienia się plamek przed oczami. Osoby pracujące przed komputerem często narzekają na tzw. syndrom widzenia komputerowego, objawiający się między innymi: zmęczeniem, pieczeniem i łzawieniem oczu, problemami z koncentracją, bólem głowy, zwiększoną wrażliwością na światło. Wpływ na te symptomy mają takie czynniki, jak: rzadsze mruganie podczas wpatrywania się w komputer, szybszy rozpad filmu łzowego, tworzenie się suchych miejsc na powierzchni oka w trakcie długotrwałej pracy przed komputerem.

Dodatkowo praca przed komputerem wiąże się z ekspozycją na niebieskie światło emitowane przez ekran urządzenia oraz odbicia i refleksy świetlne. Według naukowców długotrwałe narażenie na promieniowanie komputera (urządzeń cyfrowych) może zaburzać wydzielanie melatoniny, odpowiedzialnej za prawidłowy dobowy rytm snu, co często prowadzi do problemów ze snem, a nawet bezsenności. Okulary do komputera wyposażone w odpowiednie szkła ochronne, które nie tylko zapobiegają suchości oka i przemęczeniu, ale też chronią przed emitowanym światłem niebieskim, dlatego zwiększają bezpieczeństwo dla oczu podczas codziennej pracy przed ekranem.

Czym powinny cechować się dobre okulary do komputera?

Okulary do komputera wybierane są przede wszystkim w celu ochrony przed promieniowaniem światła niebieskiego, zmęczeniem i suchością oczu. Bardzo ważną sprawą jest to aby zastosowany filtr światła niebieskiego nie odcinał go w całości, a  jedynie zredukował jej nadmierną ilość.

Okulary ochronne bez korekcji

Nie każda osoba do pracy przy komputerze będzie potrzebowała szkieł korekcyjnych. Jednak nawet w przypadku braku wady wzroku warto postawić na okulary z powłoką antyrefleksyjną, która skutecznie minimalizuje refleksy światła i zmniejsza zmęczenie oczu podczas długotrwałego wpatrywania się w ekran komputera. W okularach do komputera producenci bardzo często stosują także filtr światła niebieskiego (Blue Control), który chroni oczy przed działaniem światła niebieskiego emitowanego przez komputer i inne urządzenia cyfrowe np: telefon, smartfon

Okulary do komputera z korekcją

Warto zaznaczyć, że nie każda wada wzroku wymaga okularów korekcyjnych do komputera. Osoby z dalekowzrocznością wciąż mogą korzystać jedynie z okularów ochronnych. Jednak jeżeli wymagana jest korekcja podczas pracy z tekstem przed ekranem komputera, nie trzeba wybierać pomiędzy okularami ochronnymi a korekcyjnymi. Istnieje możliwość wykonania szkieł dla aktualnej wady wzroku, które jednocześnie zapewnią odpowiednią ochronę podczas pracy przed ekranem.

Inne artykuły