kobieta w okularach przeciwsłonecznych

Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne?

Większość osób dobiera okulary przeciwsłoneczne, kierując się designem. W okularach chcemy dobrze się prezentować, jednak przecież ich szkła powinny także chronić przed słońcem. Czy tanie ciemne okulary dostępne w popularnych sieciach odzieżowych zapewnią nam skuteczną ochronę? Sprawdźmy, na co zwracać uwagę podczas wyboru okularów przeciwsłonecznych.

Na co zwracać uwagę podczas zakupu okularów przeciwsłonecznych?

Wybierając okulary przeciwsłoneczne, w pierwszej kolejności zamiast na design, lepiej zwrócić uwagę na ich funkcję ochronną. Najważniejsze dla zdrowia oczu jest sprawdzenie, czy szkła okularów będą odpowiednio chronić przed słońcem, a więc czy mają dobry poziom zaciemnienia i w jakie filtry przeciwsłoneczne są wyposażone.

Najlepsze okulary przeciwsłoneczne blokują od 99 do 100 procent promieniowania UVA i UVB. Jeżeli wybrane okulary nie będą posiadały stosownych filtrów, źrenice podczas patrzenia na słońce, zamiast się zwężać, będą się rozszerzały, a to spowoduje, że do oka przedostanie się większa ilość promieniowania słonecznego, które może mieć szkodliwy wpływ na oko. Przed zakupem warto więc zwrócić uwagę na informacje o mocy zastosowanego filtra UV. Najlepsze są okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV 400, zapewniają 100% ochrony przed szkodliwym promieniowaniem.

Czym są okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją?

Coraz częściej słyszy się o okularach przeciwsłonecznych z polaryzacją. Zadaniem szkieł polaryzacyjnych jest neutralizacja oślepiających odblasków. Ten typ szkieł zwiększa też kontrast, dzięki czemu kolory i kształty stają się wyraźniejsze. Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją są szczególnie zalecane kierowcom, osobom uprawiającym sporty zimowe oraz lubiącym spędzać czas nad wodą. Ten typ szkieł przyda się zawsze wtedy, gdy oczy narażone są na oślepiające odbicia słońca, np. od powierzchni wody czy karoserii samochodu.

Jakie okulary przeciwsłoneczne dla osób z wadą wzroku?

Osoby z wadą wzroku, poszukujące przeciwsłonecznych okularów korekcyjnych, raczej nie znajdą dobrego produktu na straganach lub w zwykłych sklepach. Takie szkła można zamówić u optyka. Aktualnie osoby z wadą wzroku mają wiele możliwości wyboru. Mogą zakupić okulary przeciwsłoneczne z korekcją, fotochromowe z korekcją. Dość ciekawą opcją są okulary z nakładkami „clip on”. Są to standardowe okulary korekcyjne, do których dobiera się nakładkę przeciwsłoneczną, którą wystarczy nałożyć na oprawki, kiedy jest potrzebna.

Jaki design okularów przeciwsłonecznych?

Kiedy znajdziemy już okulary z soczewkami, o których wiemy, że zapewnią nam odpowiednią ochronę, możemy dobrać model pod względem designu. Szeroki wybór okularów przeciwsłonecznych sprawia, że każdy bez problemu znajdzie produkt, który ładnie zaprezentuje się na indywidualnym kształcie twarzy.

Choć okulary przeciwsłoneczne są dostępne w sprzedaży w wielu miejscach, jeżeli zależy nam na profesjonalnej ochronie oczu, lepiej nie kupować w markecie czy na bazarze. Okulary z salonów optycznych są droższe, jednak zapewniają znacznie lepszą ochronę dla oczu.

Inne artykuły