Jak wspomóc oczy podczas nocnej jazdy

Jak wspomóc oczy podczas nocnej jazdy?

Nocna jazda ma swoje zalety, ale nie jest wolna od wad. Niewielki ruch na drogach kusi wielu kierowców, aby to właśnie po zapadnięciu zmroku wyruszyli w drogę lub kontynuowali podróż. Jednak problemem jest gorsza widoczność, szczególnie dokuczliwa dla osób, które mają zmęczone oczy, albo wady wzroku. Jak jeździć nocą komfortowo i bezpiecznie? Koniecznie sprawdź nasze wskazówki! 

Przygotuj się do jazdy nocą

Zmęczone ciało, tak samo jak zmęczony umysł nie zapewnią kierowcy tak dobrego refleksu i szybkości reakcji, jak wtedy, gdy wsiada on do auta wypoczęty. Mogą natomiast przyczynić się do słabszej koncentracji, a stąd krótka droga do spowodowania kolizji lub innego przykrego zdarzenia drogowego. Szczególnie ważne jest, aby oczy kierowcy były wypoczęte i przystosowane do jazdy w trudniejszych warunkach oświetleniowych. Okuliści apelują – problemem w takich okolicznościach jest zmęczenie wzroku, oślepiające odblaski świateł, niedostateczne oświetlenie drogi w znacznym stopniu obniżające komfort widzenia podczas nocnej jazdy. Możesz też doświadczać prezbiopii (trudności z widzeniem deski rozdzielczej) lub smug i rozmycia (astygmatyzm). Niektórzy cierpią na ślepotę nocną spowodowaną przez wiek, zaćmę czy jaskrę. 

Zmęczenie kierowcy (to ono jest częstym winowajcą uczucia tzw. piasku pod oczami) też nie sprzyja bezpieczeństwu jazdy. Nie możesz jednak pozwolić sobie na to, aby cokolwiek utrudniło Ci dotarcie do celu – dlatego skorzystaj z naszych praktycznych wskazówek.

Jak zadbać o oczy podczas jazdy nocą?

W kilku najważniejszych punktach wyjaśniamy, jak zadbać o oczy, aby jazda nocna nie była walka o przetrwanie, lecz przyjemnością.

Dowiedz się, w jakiej kondycji są Twoje oczy

U podstaw wszystkiego, leżą regularne badania wzroku. Osoby dorosłe powinny kontrolować swoje oczy raz na rok, raz na dwa lata. Kiedy ostatnio odwiedziłeś okulistę o poddałeś się badaniu wzroku u optometrysty? Zanim w ogóle wsiądziesz za kierownicę (w dzień, czy w nocy), upewnij się, że nie potrzebujesz okularów korekcyjnych od optyka. Okażą się one niezbędne, gdy cierpisz na krótkowzroczność, dalekowzroczność, jaskrę, zaćmę, nyktalopię i inne choroby oczu utrudniające jazdę w ciemności.

Wyśpij się przed jazdą

To sen pozwala nam się zregenerować i sprawia, że oczy odpoczywają. Jeżeli wcześniej wytężałeś przez cały dzień wzrok, a poprzedniego dnia zarwałeś noc, przygotuj się na jazdę z oczami „na zapałkach”. To bardzo niebezpieczne. Dlatego zachęcamy choćby do krótkiej drzemki przed jazdą. Wspomagająco – zabierz ze sobą kawę lub napój energetyczny.

Zadbaj o dobre oświetlenie

Sprawdź, czy oświetlenie wewnątrz pojazdu jest dobrze dostosowane, aby zapewnić Ci odpowiednią widoczność deski rozdzielczej i otoczenia. Zbyt jasne światło w kabinie może powodować odblaski na szybach, co zmniejsza komfort widzenia. Unikaj jasnych świateł, tzn. nie wpatruj się w reflektory pojazdów z naprzeciwka, co może Cię oślepiać nawet na kilka sekund.

Dobierz okulary lub/i kropelki do oczu

Dbaj o nawilżenie oczu kroplami do oczu, szczególnie jeśli odczuwasz suchość gałek lub pieczenie pod powiekami. Długotrwałe patrzenie na drogę może powodować zmęczenie. Wspierająco warto rozważyć okulary blokujące światło niebieskie. Mogą to być okulary zerówki, które nie korygują wady, lecz chronią oczy i łagodzą skutki zmęczenia wzroku.

Inne artykuły