Soczewki kontaktowe czy okulary – co wybrać?

Zdiagnozowane wady wzroku wymagają zastosowania okularów lub soczewek korekcyjnych, których zadaniem jest poprawa jakości widzenia, a co za tym idzie, także komfortu życia osoby z problemami ze wzrokiem. Zarówno noszenie okularów, jak i soczewek wiąże się z pewnymi korzyściami, ale ma też pewne wady. W tym artykule postaramy się jak najlepiej opisać okulary i soczewki, abyś mógł zdecydować, który wybór będzie dla Ciebie lepszy.

Wady i zalety okularów

Noszenie okularów to w dalszym ciągu najpopularniejszy sposób korekcji wady wzroku. Okulary są proste w użytku i pielęgnacji, i można je znaleźć w atrakcyjnych cenach. Co więcej, są szeroko dostępne i cieszą się dużym powodzeniem, dlatego wiele osób decyduje się właśnie na nie.

Zalety noszenia okularów

 

Stawiając na okulary, zmniejszasz ryzyko podrażnienia i infekcji oczu. Okulary nie tylko zmniejszają potrzebę zamykania oczu, ale dzięki szkłom i oprawkom zapewniają pewną ochronę przed wpadającymi do oczu pyłkami czy działaniem wiatru. Okulary są lepszą opcją dla osób cierpiących na suchość i wrażliwość oczu, gdyż, w odróżnieniu od soczewek, nie pogłębiają dyskomfortu.

Okulary uważane są za rozwiązanie trwalsze, ponieważ nie wymagają częstej wymiany i przy odpowiedniej pielęgnacji, jeżeli wada się nie pogłębia, mogą posłużyć przez wiele lat. Także w przypadku zbicia jednego szkła lub pęknięcia oprawki, wystarczy wymienić tylko uszkodzony element, aby okulary mogły dalej spełniać swoje zadanie.

Niektóre osoby decydują się na okulary ze względów estetycznych. Dobrze dobrane oprawki mogą stać się ciekawym dodatkiem stylizacyjnym, podkreślającym osobowość użytkownika.

Wady noszenia okularów

Jedną z głównych wad noszenia okularów jest to, że nie są odporne na zmienne warunki pogodowe. Kiedy na dworze pada, a nie masz parasola, szkła po prostu zmokną, co powoduje znaczny dyskomfort widzenia. Dużym problemem jest też parowanie szkieł po wejściu do pomieszczenia w zimne dni.

Użytkownicy okularów narzekają także na to, że noszenie oprawek nie jest komfortowe podczas niektórych aktywności fizycznych, np. uprawiania sportu czy niektórych zawodów związanych z pracą fizyczną. W przypadku, gdy potrzebujesz dobrej ostrości widzenia, a wykonujesz pracę lub dyscyplinę, zwiększającą ryzyko zbicia szkieł, lepiej zdecyduj się na soczewki.

Zalety soczewek kontaktowych

Soczewki świetnie dopasowują się do krzywizny oka i nie przeszkadzają podczas uprawiania sportu czy innych aktywności. Ta opcja sprawdza się także przy zmiennych warunkach pogodowych, gdyż w odróżnieniu od okularów, nie mokną podczas deszczu i nie parują w zimne dni. Niektóre osoby wybierają także soczewki ze względów estetycznych, jeżeli uważają, że okulary nie pasują do ich stylu bycia.

Wady soczewek kontaktowych

Wśród wad soczewek wyróżniamy niekomfortowe zakładanie i zwiększone ryzyko podrażnienia oczu. Soczewki mogą przyczynić się do zmniejszenia ilości tlenu docierającego do oka, przez co pogłębiają uczucie przesuszenia. Soczewki wymagają kompleksowej pielęgnacji i częstego wymieniania, aby zminimalizować ryzyko infekcji i podrażnień.

Inne artykuły