badanie okulistyczne

Jak przebiega wizyta u okulisty?

Regularne badanie wzroku pozwala na szybkie wykrycie wad refrakcji wzroku oraz ewentualnych chorób narządu wzroku, a tym samym, wcześniejsze rozpoczęcie leczenia. Do specjalisty warto więc udać się nie tylko wtedy, gdy zauważymy u siebie niepokojące objawy, ale również profilaktycznie w celu oceny kondycji wzroku i stanu oczu. Badanie okulistyczne nie jest czymś, czego należy się bać. Zazwyczaj przebiega bezboleśnie, choć warto wiedzieć, jak się do niego odpowiednio przygotować.

Na czym polega badanie okulistyczne?

Podczas pierwszej wizyty w gabinecie okulistycznym, lekarz przeprowadzi dokładny wywiad, mający na celu ułatwienie diagnostyki i określenie, jakie badania najlepiej wykonać. Specjalista zapyta o niepokojące objawy oraz o choroby oczu i wady wzroku występujące w rodzinie pacjenta. Lekarz może zapytać także o niektóre choroby przewlekłe, które mogą mieć wpływ na kondycję wzroku, np. cukrzycę, nadciśnienie tętnicze czy choroby serca.

Po przeprowadzeniu wywiadu okulista przechodzi do przeprowadzenia badania okulistycznego.

Badanie ostrości wzroku

Jednym z najważniejszych badań okulistycznych, jest ocena ostrości wzroku. Zazwyczaj jest to proste badanie, polegające na odczytywaniu liter z tablicy ustawionej w pewnej odległości od pacjenta. Na tablicy znajdują się rzędy liter różnych wielkości, których rozmiar zmniejsza się ku dołowi tablicy. Do tego badania osoby z określoną wadą wzroku powinny zdjąć okulary lub soczewki, zasłonić jedno oko dłonią i odczytywać wskazane litery. Ten typ badania stanowi element rutynowego badania okulistycznego; często przeprowadzany jest także w szkołach i innych placówkach oświatowych w celu określenia ostrości wzroku u uczniów.

Inne badania okulistyczne

Podczas wizyty w gabinecie okulistycznym specjalista może zdecydować o wykonaniu bardziej zaawansowanych badań, między innymi oceny pola widzenia, które umożliwia wykrycie chorób oczu, takich jak: jaskra lub odklejenie siatkówki. To badanie polega na obserwacji punktu świetlnego każdym okiem po kolei.

Okulista może także przystąpić do zmierzenia ciśnienia śródgałkowego. Badanie przeprowadzane jest przy pomocy bezdotykowego aparatu lub biomikroskopu okulistycznego. W tym drugim przypadku stosuje się specjalne znieczulające krople do oczu.

Następnie specjalista wykonuje badanie oka. Pierwszym etapem jest badanie przedniego odcinka oka z wykorzystaniem lampy szczelinowej, pozwalające określić stan rogówki, soczewki, tęczówki i komorę przednią oka. Kolejny etap to badanie dna oka, czyli tarczy nerwu wzrokowego, plamki i siatkówki. Do wykonania tego badania konieczne jest rozszerzenie źrenicy, dlatego na ok. 30 minut przed rozpoczęciem procedury lekarz zakrapia oczy pacjenta specjalnymi kroplami. Warto wiedzieć, że zastosowanie kropli do badania dna oka powoduje niewyraźne widzenie przez jakiś czas, dlatego przygotowując się na wizytę u okulisty lepiej załatwić sobie transport lub przyjechać na miejsce transportem publicznym, ponieważ jazda samochodem bezpośrednio po badaniu nie jest wskazana.

Inne artykuły