okulista

Okulista czy optometrysta – do kogo się udać, aby zbadać wzrok i dobrać odpowiednie okulary?

Dobór odpowiednich okularów jest bardzo ważny, jeżeli chcemy, aby patrzenie przez szkła było komfortowe i w pełni dostosowane do istniejącej wady wzroku. Większość osób w przypadku problemów z widzeniem udaje się do okulisty, jednak nie jest to jedyny specjalista od zdrowia oczu. Wadami wzroku i pomocą w doborze okularów zajmuje się także optometrysta. Do którego profesjonalisty się udać, aby zbadać wzrok i dobrać odpowiednie okulary?

Lekarz okulista – kim jest i czym się zajmuje?

 

Lekarz okulista to specjalista, zajmujący się przede wszystkim diagnozowaniem i leczeniem chorób oczu. Warto tutaj podkreślić słowo chorób, a nie wad. I choć są okuliści, którzy w swojej specjalizacji mają dobór korekcji wady wzroku, to jednak nie posiadają wiedzy, dotyczącej aktualnych rozwiązań optycznych. W skrócie lekarz okulista może nie być odpowiednią osobą, która pomoże w doborze okularów, dostosowanych do wady wzroku pacjenta i jego indywidualnych oczekiwań. Do lekarza okulisty powinni zgłosić się pacjenci, którzy zaobserwowali u siebie problemy z oczami, takie jak: uciążliwy ból, stan zapalny oczu, uraz oka, ciało obce w oku, niepokojące zmiany w okolicy oczu, pogorszenie widzenia pomimo noszenia okularów lub soczewek. Dodatkowo do wizyty u okulisty powinno skłonić nagłe pogorszenie widzenia, nagłe trudności z odróżnianiem kolorów, widzenie mroczków, błysków, mętów, ograniczających pole widzenia, wylew krwi w oku, a także choroby narządu wzroku występujące w rodzinie.

Kim jest optometrysta i jaki jest zakres działań specjalisty?

Optometrysta to osoba posiadająca wykształcenie wyższe medyczno-fizyczne oraz uprawnienia do wykonywania zawodu. Zakres działań optometrysty obejmuje przede wszystkim określenie wady wzroku, diagnostykę widzenia obuocznego, ustawienie oczu (tzw. zez), rehabilitację (w zależności od specjalizacji). Jednym z głównych zadań optometrysty jest także dobór odpowiednich okularów, soczewek kontaktowych i innych pomocy wzrokowych. Optometrysta zna wszystkie unowocześnienia w zakresie optyki, a dzięki temu wie, jakie okulary dobrać dla pacjenta, bazując na nowinkach i nowoczesnych technologiach.

Optometrysta zajmuje się także edukacją pacjentów w zakresie higieny, dotyczącej narządu wzroku, a także ćwiczeń wzrokowych. Do kompetencji specjalisty zalicza się również szkolenia przyszłych użytkowników szkieł kontaktowych oraz szkolenia, dotyczące ergonomii widzenia i bezpieczeństwa oczu w miejscu pracy.  Do optometrysty warto wybrać się w przypadku:

  • chęci dopasowania okularów lub szkieł kontaktowych, dostosowanych do wady wzroku;
  • chęci wymiany okularów na nowe;
  • zmęczenia oczu podczas pracy przy komputerze;
  • zamiaru zbadania ostrości wzroku i sprawdzenia, czy nie występuje wada;
  • potrzeby wypisania specyfikacji potrzebnych okularów dla optyka.

Niektóre badania można wykonać zarówno w gabinecie optometrysty, jak i okulisty. Do powiązanych działań obu specjalistów zaliczamy między innymi: badanie ostrości wzroku, badanie dna oka, perymetrię czy pomiar ciśnienia w gałce ocznej.

Inne artykuły