okulista

Jak często powinniśmy odwiedzać okulistę?

Zmysł wzroku pozwala nam na dogłębne poznawanie świata i rozpoznawanie wielu jego aspektów. Narząd wzroku, którym są oczy, jest więc niewątpliwie bardzo ważny dla każdego człowieka, dlatego warto o niego odpowiednio dbać. Najlepszą metodą na zahamowanie procesu pogarszania się wzroku i wczesne wykrycie ewentualnych schorzeń związanych z oczami, są systematyczne wizyty u okulisty. Jak często powinniśmy odwiedzać okulistę?

Jak często należy chodzić do okulisty?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, ponieważ wiele zależy od ogólnego stanu zdrowia oczu oraz od wieku pacjenta. Z inną częstotliwością wizytę u okulisty powinny odbyć osoby, u których nie stwierdzono problemów ze wzrokiem, a z inną ci, którzy już noszą okulary lub soczewki korekcyjne.

Jak często chodzić z dzieckiem do okulisty?

Pierwszą wizytę dziecka u okulisty z noworodkiem można odbyć już kiedy dziecko ukończy 3 miesiąc życia.  Badanie wzroku u dziecka wchodzi w skład badania bilansowego, które ma na celu ocenić ogólną kondycję zdrowotną malucha. W przypadku, gdy nie stwierdzono żadnych problemów wzrokowych, regularne wizyty u specjalisty powinny odbywać się mniej więcej co 2 lata. Szczególnie zaleca się sprawdzenie wzroku dziecka przed rozpoczęciem nauki w szkole.

Jak często powinny okulistę odwiedzać osoby dorosłe?

Dorośli powinni regularnie odwiedzać okulistę co 2 lata, szczególnie jeśli nie mają żadnych istotnych problemów wzrokowych. W przypadku gdy dana osoba ma stwierdzoną wadę wzroku, zaleca się wizytę kontrolną przynajmniej raz na rok. Jeżeli wystąpią charakterystyczne objawy, takie jak ból oczu, pogorszenie widzenia, plamki przed oczami, częste zmęczenie oczu, podrażnienie lub zaczerwienienie oczu, najlepiej nie zwlekać i udać się do specjalisty jak najszybciej.

Jak często powinny chodzić do okulisty osoby starsze?

Po 40 roku życia w procesach naturalnego starzenia, u wielu osób następuje pogorszenie wzroku. W średnim wieku zaleca się więc wizytę kontrolną u okulisty przynajmniej raz na rok. Po ukończeniu 60 roku życia można udać się na profilaktyczne lub kontrolne badanie wzroku nawet raz na 6 miesięcy.

Dodatkowo raz do roku okulistę powinny odwiedzić osoby chorujące przewlekle na cukrzycę lub nadciśnienie tętnicze. Jeżeli występują niestabilne parametry stężenia glukozy we krwi oraz duże wahania ciśnienia, nawet raz na pół roku.

Co więcej, osoby noszące soczewki kontaktowe powinny regularnie odwiedzać okulistę co 6-12 miesięcy, aby sprawdzić stan zdrowia oczu, ocenić rodzaj używanych soczewek, przeprowadzić badanie dopasowania i otrzymać zalecenia dotyczące pielęgnacji i higieny.

Dlaczego warto regularnie odwiedzać okulistę?

Okulista może przeprowadzić szczegółowe badanie wzroku, w tym pomiar ostrości widzenia, badanie dna oka, badania ciśnienia wewnątrzgałkowego oka i inne testy. Regularne wizyty pozwalają na wczesne wykrywanie i diagnozowanie różnych schorzeń oczu, takich jak zaćma, jaskra, zespół suchego oka, zwyrodnienie plamki żółtej i inne. Wczesne wykrycie tych schorzeń daje większe szanse na skuteczne leczenie i minimalizuje ryzyko trwałych uszkodzeń wzroku.

Inne artykuły