Kiedy iść z dzieckiem do okulisty?
Problemy ze wzrokiem u dziecka wcale nie są łatwe do rozpoznania, zwłaszcza że dzieci rzadko informują swoich rodziców o tym, że słabo widzą. Dzieje się tak najczęściej dlatego, że maluch, który ma problemy ze wzrokiem już od najmłodszych lat, po prostu nie ma punktu odniesienia i może nie zdawać sobie sprawy, że coś z jego zdolnością widzenia jest nie tak. Dlatego warto zwracać uwagę na charakterystyczne objawy, a nawet jeżeli nie występują, wybrać się z dzieckiem na profilaktyczne badanie wzroku.
W jakim wieku zabrać dziecko na pierwszą wizytę u okulisty?
Pierwsza wizyta u okulisty powinna mieć miejsce jeszcze w okresie noworodkowym, a następna, jeżeli nie ma do tego przesłanek wcześniej, kiedy dziecko ma 2-3 lata. Okulista przeprowadzi podstawowe badania mające na celu określenie funkcji widzenia oraz wykluczenie ewentualnych chorób oczu. Podczas wizyty specjalista oceni rozwój oczu, nerw wzrokowy i siatkówkę. Profilaktyczne badanie to nie tylko najlepsza opcja na to, aby przyzwyczaić dziecko do wizyt u okulisty, ale też jedyna możliwość przedwczesnego wykrycia wszelkich nieprawidłowości związanych z narządem wzroku.
Kolejna wizyta u okulisty powinna odbyć się w wieku przedszkolnym, czyli między 3, a 5 rokiem życia dziecka. W tym okresie możliwe jest zdiagnozowanie problemów z widzeniem, takich jak krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm czy leniwe oko. Regularne kontrole pozwalają na wczesne wykrycie i leczenie tych schorzeń, co jest istotne dla prawidłowego rozwoju wzroku.
Jeśli nie stwierdzono żadnych problemów z widzeniem, wizyty kontrolne u okulisty zaleca się przeprowadzać co 1-2 lata. Jednak jeśli istnieją jakiekolwiek obawy dotyczące wzroku dziecka, konieczna jest wcześniejsza wizyta u okulisty.
Problemy ze wzrokiem u dziecka – na jakie objawy zwracać uwagę?
Dzieci nie zawsze poskarżą się na to, że słabo widzą albo ich wzrok się pogorszył. Uważny rodzic powinien więc zwracać uwagę na charakterystyczne objawy, takie jak:
- nadmierne przecieranie oczu – częste tarcie oczu przez dziecko może wskazywać na podrażnienie oczu, zmęczenie wzroku lub inne problemy z oczami;
- łzawienie oczu;
- zezowanie;
- zaczerwienione i opuchnięte oczy – często są oznaką infekcji;
- nadwrażliwość na światło – niektóre schorzenia oczu mogą powodować nadwrażliwość na światło, dlatego warto zwrócić uwagę, czy dziecko nie mruży nadmiernie oczu w jasnych pomieszczeniach;
- trudności z czytaniem – problemy z koncentracją na słowach w tekście, trzymanie książek i zeszytów bardzo blisko oczu, nierówne pisanie;
- podchodzenie blisko telewizora podczas oglądania programów;
- problemy z rozpoznawaniem kolorów lub kształtów;
- jakiekolwiek zmiany fizyczne w obrębie oczu, zauważalne gołym okiem.
Jak wygląda badanie okulistyczne u dzieci?
Badanie okulistyczne może różnić się w zależności od wieku dziecka. U noworodków dokonuje się badania soczewki i dna oka, a u dzieci starszych można wykonać dodatkowo test na ostrość wzroku i określenie ewentualnej wady.
Problemy ze wzrokiem u dzieci nie są rzadkością, dlatego warto wybrać się na profilaktyczną wizytę u okulisty dziecięcego nawet gdy nie występują niepokojące objawy.