Przyczyny i objawy migreny ocznej
Migrena oczna nie jest migreną sensu stricte. To objawy okulistyczne występujące w trakcie epizodu migreny z aurą. Aura migrenowa może mieć różny charakter, w tym wzrokowy. Migrena oczna objawia się bólem głowy z towarzyszącymi mroczkami, światłowstrętem oraz drganiem obrazu.
Migreną określamy złożony, nawracający ból głowy. W klasycznych przypadkach ból występuje po jednej stronie. Objawy neurologiczne zwiastujące atak nazywa się aurą migrenową. Aura migrenowa może przyjąć postać aury wzrokowej, czuciowej lub motorycznej. Jak rozpoznać migrenę oczną? Co ją wywołuje? Jak się objawia? Jak skutecznie walczyć z bólem i dolegliwościami wzrokowymi?
Jak objawia się migrena oczna?
Dolegliwości bólowe rozpoczynają się zazwyczaj w okresie dobowej aktywności pacjenta. Rzadko występują zaraz po przebudzeniu, niekiedy budzą śpiąca osobę. Migrena może się pojawić samoczynnie, jednak u większości pacjentów posiadających predyspozycje do bólu głowy atak jest wywołany określonymi czynnikami, wśród których wymienia się czynniki środowiskowe.
Odczuwany przez pacjenta ból oceniany jest na skali od umiarkowanego do silnego. Często nasila się podczas poruszania się lub wykonywania innych aktywności fizycznych. Ból rozwija się w czasie aż do objęcia całej głowy – średnio od godziny do dwóch. Utrzymuje się od 4 do 72 godzin. Większość pacjentów poza bólem odczuwa także nudności, niemal połowa boryka się z wymiotami. A jaką postać przybiera aspekt okulistyczny?
Migrena oczna najczęściej objawia się:
- mroczkami,
- światłowstrętem,
- drganiami obrazu,
- przesuwającymi się w polu widzenia teichopsjami,
- omamami wzrokowymi.
W trakcie napadu migrenowego pacjent może również doświadczać zadrażnienia spojówkowego. Te cecha zespołu Hornera. Zadrażnieniem spojówkowym określa się względne zwężenie źrenicy oraz 1–2-milimetrowe opadnięcie powieki po stronie bólu głowy.
Co powoduje migrenę oczną?
Do dziś nie znamy przyczyn migreny ocznej. Możliwe, że leżą one w mechanizmie uwalniania amin biogennych, takich jak serotonina. Nieprawidłowe stężenie amin biogennych powoduje skurcz naczyń krwionośnych w mózgu, po którym następuje rozkurczenie ze zwiększoną przepuszczalnością ścian, efektem czego jest napad bólu. W teorii mechanizmu uwalniania amin biogennych ważną rolę odgrywają czynniki wyzwalające opisany powyżej mechanizm. Zalicza się do nich wysiłek fizyczny, napięcie emocjonalne, menstruację, ciążę i wiele innych.
Jak diagnozuje się migrenę oczną?
Diagnostyka migreny ocznej jest stosunkowo łatwa, ale może się okazać bardzo czasochłonna. Wymaga bowiem wykluczenia wszystkich innych schorzeń, które mogłyby powodować doświadczanie przez pacjenta opisanych objawów. Na ogół, migrena oczna jest diagnozowana na podstawie wywiadu zebranego od pacjenta, przy czym wielu lekarzy uznaje postawioną w ten sposób diagnozę za diagnozę wstępną i zleca wykonanie badań okulistycznych, których celem jest wykluczenie innych schorzeń i dolegliwości, które nieleczone mogą skutkować upośledzeniem narządu wzroku i zaburzeniami widzenia w późniejszym czasie. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą okulisty!