Czy mój tryb życia może zaszkodzić moim oczom

Czy mój tryb życia może zaszkodzić moim oczom?

Obecnie nasza świadomość dotycząca dbania o zdrowie i holistyczna troska o potrzeby organizmu stoi na bardzo wysokim poziomie. Nic dziwnego, że zastanawiamy się nad tym, czy tryb życia, który prowadzimy, dieta oraz codzienne nawyki mają wpływ na zdolność widzenia. Co faktycznie „psuje” oczy, a co im pomaga? Pod rozwagę wzięliśmy zwłaszcza wpływ ekranów na wzrok, ale nie tylko. 

Wpływ ekranów na nasze oczy

Znaczną część dnia spędzamy, patrząc w ekrany różnych urządzeń elektronicznych – komputerów, smartfonów, tabletów, telewizorów, czytników. Niestety, nadmierna ekspozycja na emitowane przez nie światło niebieskie prowadzi do zmęczenia wzroku, suchości oczu, a nawet zaburzeń snu. Nasze oczy nie są naturalnie przystosowane do długotrwałego patrzenia na sztuczne światło. Naturalną reakcją obronną bywa więc częste mruganie celem naturalnego nawilżenia oczu. Rzadko kiedy to pomaga i wystarcza, więc trzeba szukać pomocy gdzieś indziej. 

Badania sugerują, że długotrwałe korzystanie z urządzeń elektronicznych może prowadzić do Cyfrowego Zmęczenia Wzroku. DES występuje nawet po 2 godzinach ciągłego wpatrywania się w monitor – objawia się bólem głowy, suchością i pieczeniem oczy, rozmazanym widzeniem, problemami z koncentracją. Organizm daje znać – czas na przerwę!  

Styl życia a zdrowie oczu – czy to ma związek?

Tryb życia, jaki prowadzimy może mieć również wpływ na zdrowie oczu. Weźmy za przykład niedobory snu, które objawiają się m.in. zaczerwienieniem i pieczeniem gałek ocznych. To z kolei zwiększa ich podatność na podrażnienia czy infekcje. Kiedy odpoczywamy z zamkniętymi oczami, te regenerują się i odpoczywają – podobnie jak reszta ciała.

A co z dietą? O niej też sporo mówi się w kontekście ogólnego samopoczucia i stanu zdrowia. Czy ma wpływ na oczy? Okazuje się, że zdaniem okulistów tak! Brak odpowiedniej ilości witamin i składników odżywczych, takich jak witamina A, luteina i kwasy tłuszczowe omega-3, może zwiększyć ryzyko wystąpienia chorób oczu (zwyrodnienie plamki żółtej czy jaskra). Spożywanie dużej ilości przetworzonej żywności, bogatej w sztuczne dodatki i cukry też nie jest wskazane, jeśli chcemy dbać o wzrok.

Jak dbać o zdrowie oczu? 

Chociaż bez wątpienia tryb życia i ilość godzin spędzonych przed monitorem mają wpływ na zdrowie naszych oczu, nadal możemy sporo zrobić, aby je wspierać i chronić. 

  • Rób przerwy od patrzenia w ekran. Wykorzystaj technikę 20-20-20: Co 20 minut spędzanych przed ekranem, spoglądaj na obiekty oddalony o 20 stóp (około 6 metrów) od siebie przez co najmniej 20 sekund. To pomoże zmniejszyć zmęczenie wzroku.
  • Zadbaj o odpowiednią ilość snu. Staraj się regularnie spać od 7 do 9 godzin dziennie, aby dać swoim oczom i ciału czas na regenerację.
  • Zbilansuj swoją dietę, włącz do niej produkty bogate w witaminy i składniki odżywcze, które wspierają zdrowie oczu, takie jak marchew, szpinak, łosoś i orzechy. Jeśli to konieczne, rozważ suplementy.
  • Chroń oczy przed słońcem poprzez noszenie okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV (najlepiej kupionych u optyka).

Pamiętaj też, że regularne badania wzroku mogą pomóc w wykryciu problemów ze wzrokiem na wczesnym etapie i zapobiec ich pogorszeniu się. Pilnuj tego, szczególnie gdy w rodzinie występują genetyczne predyspozycje do dziedziczenia chorób wzroku.

Inne artykuły