Badanie ciśnienia w oku – Jak wygląda i kiedy wykonać?
Badanie ciśnienia w oku nazywane jest także tonometrią. Ten zabieg diagnostyczny wykonywany jest rutynowo w gabinecie okulistycznym. Regularna kontrola ciśnienia gałkowego jest bardzo ważna w celu szybkiego wykrycia i zapobiegania rozwojowi jaskry – groźnej choroby oczu, która może zakończyć się nawet utratą wzroku.
Jak wygląda badanie ciśnienia w oku?
Badanie ma na celu pomiar ciśnienia płynu wewnątrzgałkowego. Cała procedura jest bezbolesna i bezinwazyjna. Podczas badania pacjent znajduje się w wygodnej pozycji siedzącej lub leżącej. W tym czasie specjalista przy pomocy tonometru dokonuje pomiaru ciśnienia w oku. Najczęściej stosuje się metodę bezkontaktową, polegającą na puszczaniu strumienia powietrza prosto w rogówkę. Ciśnienie jest obliczane przez komputer na podstawie stopnia ugięcia oka przez siłę podmuchu. Badanie ciśnienia w oku metodą bezkontaktową nazywane jest air-puff. Do procedury nie trzeba się specjalnie przygotowywać, a całość trwa zaledwie kilkadziesiąt sekund. Bezdotykowa metoda badania ciśnienia w oku stosowana jest najczęściej, ponieważ chroni powierzchnię oka przed ewentualnymi podrażnieniami i zakażeniem.
Dlaczego warto regularnie wykonywać badanie ciśnienia w oku?
Oczy człowieka wypełnione są wodnistą cieczą, której zadaniem jest odżywianie narządu wzroku poprzez transport do jego komórek niezbędnych substancji odżywczych. Zdarza się, że proces odprowadzania płynu z gałki ocznej jest zaburzony, a wtedy zwiększa się ciśnienie w oku. Jeżeli taki stan będzie utrzymywał się przez dłuższy czas, może doprowadzić do uszkodzenia nerwu wzrokowego.
Systematyczne badanie ciśnienia w oku pozwala na szybkie rozpoznanie zaburzeń i wprowadzenie leczenia. To właśnie dlatego tonometrię uważa się za najlepszą formę profilaktyki jaskry.
Kiedy warto zdecydować się na badanie ciśnienia w oku?
Ciśnienie w oku sprawdzane jest zazwyczaj podczas badania kontrolnego, które zalecane jest osobom po 40 roku życia przynajmniej raz w roku. Objawy, które powinny skłonić do wizyty u okulisty, mogące wskazywać na wysokie ciśnienie w gałce ocznej to między innymi:
- pogorszenie widzenia;
- ból i zaczerwienienie oczu;
- widzenie tunelowe;
- migrena oczna (silne migreny powiązane z zaburzeniami widzenia, światłowstrętem i mroczkami przed oczami).
Jakie są normy ciśnienia gałki ocznej?
Prawidłowe ciśnienie w oku mieści się w szerokim zakresie, jednak wartości te mogą się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak wiek czy ogólny stan zdrowia. Średnie ciśnienie w oku u zdrowej osoby to około 12-22 mm Hg. Ważne jest, aby zrozumieć, że jedna wartość nie wystarcza do pełnej oceny zdrowia oczu. Specjalista, biorąc pod uwagę wiele czynników, w tym wyniki poprzednich badań, ocenia, czy ciśnienie w oku jest prawidłowe dla danego pacjenta.
Badanie ciśnienia w oku to kluczowy krok w utrzymaniu zdrowia wzroku. Dzięki tej procedurze możliwe jest wczesne wykrycie potencjalnych problemów, co pozwala na szybką interwencję i leczenie.