Jakie zmiany w widzeniu powinny nas zaniepokoić?
Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów, dzięki któremu możemy celebrować każdą chwilę w życiu i zapamiętywać najwspanialsze momenty. To również wzrok odpowiada za nasze bezpieczeństwo i pomaga w znalezieniu właściwej drogi. Nie jest to zmysł wolny od chorób, które nieleczone na czas mogą prowadzić do jego zaniknięcia.
Choroby oczu mają różne formy, czasami przez długi czas nie dają nam wyraźnych objawów. Nieleczone i bez odpowiedniej konsultacji mogą przyczynić się do całkowitej utraty wzroku – i co ważne, wiek nie ma tu znaczenia. Choroby oczu mogą dotknąć nas tak w wieku niemowlęcym, jak i w jesieni życia, a oczy dodatkowo narażone są na wiele czynników i urazów zewnętrznych, które nawet zaleczone, mogą dać o sobie znać w późniejszym wieku.
Jakie są choroby oczu?
Choroby oczu mogą przybierać wiele form. Jedne są bardziej dotkliwe, inne mniej, ale każda z nich zdecydowanie pogarsza nasz codzienny komfort. Niektóre choroby wymagają leczenia farmakologicznego, inne operacyjnego, ale są też i takie, które przechodzą z czasem – z każdym problemem warto jednak udać się do specjalisty by mieć pewność, że leczenie przebiega prawidłowo.
Okulary, mimo że są niezbędne w przypadku korekty wzroku, nie zawsze są jedynym lekarstwem. Czasami wystarczające są krople do oczu – to szczególnie ważne dla osób pracujących przed komputerem.
Jakie objawy powinny nas skłonić do wizyty u okulisty?
Masz coraz większe problemy z widzeniem? Obraz widziany z bliska lub daleka wydaje się zamazany? Być może mierzysz się z prezbiopią albo po prostu wadą wzroku, którą można zminimalizować za pomocą okularów lub soczewek korekcyjnych.
Jeśli oczy cię pieką, ropieją i zlepiają – to oznaka zapalenia spojówek, którą wyleczysz odpowiednimi kroplami. To bardzo popularne schorzenie, które dotyka wszystkich bez względu na wiek.
Zaburzenia pola widzenia, a także ból oka to z kolei poważna oznaka choroby – jaskry. Jej pełne wyleczenie nie jest możliwe, ale można zahamować jej rozwój, szczególnie jeśli wykryta została we wczesnym stadium. Wymaga ona leczenia farmakologicznego i stałej kontroli u lekarza. Nieleczona prowadzi do całkowitej ślepoty.
Jeśli przed oczami widzisz mroczki, albo pole widzenia jest zasłonięte plamą – prawdopodobnie mamy do czynienia z plamką AMD. To również powód do wizyty u okulisty, który wprowadzi odpowiednią terapię.
Tak naprawdę każdy problem, jaki zauważasz wymaga konsultacji z lekarzem – nie bagatelizuj swoich objawów, gdyż mogą one świadczyć o rozwoju poważnych chorób oka, które doprowadzą do całkowitego uszkodzenia wzroku. Badanie wzroku jest bezbolesne, a może uratować nasz wzrok. Większość badań możesz wykonać u optyka i nie zajmą one dłużej niż 60 minut. Mając od razu wyniki badań możemy przygotować okulary, dzięki którym poprawi się jakość twojego życia niemal od ręki.
Nie musisz tracić wzroku – pamiętaj o regularnych wizytach u okulisty i ciesz się pięknymi widokami bez względu na wiek. W końcu twój wzrok to twoje okno na świat i warto je pielęgnować.