Jak unikać zmęczenia oczu podczas czytania w nocy?
Lubisz czytać nocą? Dla wielu osób jest to wymarzony scenariusz na odpoczynek po całym dniu pracy czy nauki i oddawania się domowym obowiązkom. Również uważamy, że to doskonała forma relaksu, która pozwala wyciszyć się przed snem. Jest jednak pewne zastrzeżenie, a mianowicie przygotowanie stanowiska do czytania, aby zapewniało komfort i minimalne zmęczenie oczu. Skorzystaj z naszych wskazówek, aby umilić sobie wieczorne godziny z książką lub czytnikiem.
Zadbaj o dobre oświetlenie łóżka lub fotela
Nocą do czytania niezbędne jest właściwe oświetlenie Twojego stanowiska – łóżka lub fotela. Zdecydowanie należy unikać czytania w całkowitych ciemnościach lub przy zbyt jasnym świetle, oślepiającym świetle punktowym. Optymalne będzie miękkie, równomierne światło delikatnie rozpraszane przez klosz, które nie będzie oślepiać ani męczyć wzroku. Można zastosować lampki nocne o niewielkiej mocy (optymalnie 40 W) lub lampy stołowe z regulowanym natężeniem światła. Ciekawą opcją są lampki z uchwytem mocowane do książki. Ważne, aby działały w technologii LED, która jest łagodniejsza dla oczu od świetlówek.
Ustawienie ekranu w czytniku
W przypadku czytania z urządzeń elektronicznych, takich jak tablety czy czytniki e-booków, istotne jest odpowiednie ustawienie ekranu – głównie jasności i kontrastu. Okulista zaleca regulację jasności ekranu na poziomie dostosowanym do otoczenia, aby nie był ani zbyt jasny, ani zbyt ciemny. Ponadto, warto skorzystać z funkcji filtra niebieskiego, która zmniejsza ilość emitowanego niebieskiego światła, które może negatywnie wpływać na jakość snu i zmęczenie oczu. Niektóre urządzenia mają nawet opcję inwersji kolorów ekranu, tj. zmiany tła na czarne a czcionki na białą i odwrotnie. W przypadku komputerów warto, oprócz personalizacji ustawień wyświetlacza zainstalować też aplikacje zmieniające ustawienia kolorów na poziomie systemowym.
Rób sobie przerwy
Nawet przy optymalnych warunkach oświetleniowych czytanie przez długi czas może prowadzić do zmęczenia oczu. Dlatego ważne jest, aby regularnie robić przerwy i przenosić wzrok na inne przedmioty w pomieszczeniu, np. spoglądając w dal.
Co kilkanaście minut warto oderwać oczy od tekstu i kilka razy nimi mrugnąć, na moment je przymknąć. To pozwoli zmniejszyć napięcie mięśni oczu i zapobiegnie przemęczeniu. Jeśli masz okulary korekcyjne od optyka, pamiętaj, aby włożyć je na nos.
Zadbaj o odpowiednią pozycję i odległość tekstu od oczu
Nawet postawa, w której czytasz ma duże znaczenie dla tempa, w jakim męczą się oczy. Niewłaściwa pozycja ciała może prowadzić do nadmiernego naprężenia mięśni szyi i pleców, co z kolei źle wpływa na jakość widzenia.
Podczas czytania warto zadbać o wygodne siedzenie i odpowiednio podtrzymać książkę lub urządzenie, aby uniknąć nadmiernego skrzywienia szyi i pleców. Dobrze jest trzymać je pod kątem 45 stopni, w odległości około 30-40 cm od oczu. To pozwoli na bardziej naturalne skupienie wzroku i zmniejszy obciążenie oczu.