Kiedy należy udać się do okulisty?
Wady i choroby wzroku mogą w dużym stopniu wpłynąć na komfort codziennego funkcjonowania. Profilaktyczne wizyty u okulisty pozwolą na wcześniejsze wykrycie niedoskonałości i przy odpowiednim działaniu mogą zahamować rozwój wady lub określonego schorzenia. Dowiedz się, jak często chodzić do okulisty i jakie objawy powinny skłonić do wcześniejszej wizyty.
Problemy ze wzrokiem – co powinno zaniepokoić?
Większość osób zgłasza się do okulisty, gdy zauważa problem z ostrością widzenia lub zaczyna odczuwać niepokojące symptomy w obrębie oczu. Do charakterystycznych objawów, że coś z narządem wzroku jest nie tak, zaliczamy:
- pieczenie i swędzenie oczu;
- częste mruganie;
- zanik ostrości widzenia podczas oglądania telewizji;
- pogorszenie ostrości widzenia podczas korzystania z komputera lub czytania książek;
- częste bóle głowy;
- widoczne zmiany na gałce ocznej;
- uczucie suchych oczu;
- częste uczucie zmęczenia oczu.
Każdy z tych sygnałów może świadczyć o toczącej się infekcji, wadzie wzroku lub chorobie oczu. Odwlekanie wizyty u okulisty w przypadku gdy objawy nie są bardzo natężone, nie jest dobrym pomysłem, ponieważ nieleczone schorzenia będą się pogłębiać.
Czy warto chodzić do okulisty profilaktycznie?
Chyba każdy zna powiedzenie, że „lepiej zapobiegać, niż leczyć”. Profilaktyka narządu wzroku jest bardzo ważna, a wcześniejsze wykrycie nieprawidłowości daje większe szanse na zahamowanie procesu pogarszania się wzroku. Chcąc zapobiegać takim chorobom, jak jaskra czy choroby siatkówki lub odpowiednio wcześnie wykryć pierwsze oznaki schorzeń, warto korzystać z profilaktycznego badania wzroku, które można wykonać w gabinecie okulistycznym lub u doświadczonego optometrysty.
Zaleca się, aby rutynową wizytę u okulisty odbywać co 2 lata. Dotyczy to osób w wieku 18 – 40 lat, u których wcześniej nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości związanych ze wzrokiem. Osoby noszące okulary korekcyjne lub terapeutyczne powinny odbyć wizytę kontrolną przynajmniej raz w roku, lub częściej jeśli tak zaleci lekarz.
Po 40 roku życia w związku z fizjologicznym starzeniem się organizmu dochodzi do pogorszenia ostrości widzenia. Dlatego też osobom w średnim wieku zaleca się wizytę profilaktyczną u okulisty przynajmniej raz w roku, chyba że wystąpią niepokojące objawy, będące przesłanką do wcześniejszego odwiedzenia lekarza.
Dlaczego warto regularnie odwiedzać okulistę?
Nie każda choroba oczu daje silne objawy od samego początku. Co więcej, osoby z wadą wzroku mogą nie zwrócić uwagi na stopniowe pogarszanie się jakości widzenia. W dobrze wyposażonym gabinecie okulistycznym można skorzystać z nowoczesnej technologii, która pozwala specjaliście dokładnie ocenić wadę wzroku lub zdiagnozować choroby oczu i wprowadzić odpowiednie metody, mające zwiększyć komfort widzenia i zahamować rozwój schorzenia. Najczęściej stosuje się leczenie zapobiegawcze w postaci okularów lub soczewek kontaktowych, jednak w bardziej zaawansowanych przypadkach może być zalecone leczenie farmakologiczne, a nawet zabiegi chirurgiczne.