Jak wygląda badanie wzroku u niemowląt?
Im wcześniej zostanie wykryta wada wzroku, tym większa szansa na jej zahamowanie, dlatego badaniom okulistycznym warto poddawać już małe dzieci. Jak jednak można wykonać badanie wzroku u niemowlęcia, które nie mówi i nie potrafi oznajmić, że czegoś nie widzi lub widzi niewyraźnie? Na szczęście nowoczesne technologie pozwalają okuliście dziecięcemu wykonać badanie wzroku już u najmłodszych dzieci. Zobaczmy, jak wygląda taka procedura.
Jak wygląda sprawdzanie wzroku u niemowląt?
Okres niemowlęcy określa się pomiędzy ukończeniem 1 miesiąca życia a końcem 12 miesiąca życia. Jest to też okres dynamicznego rozwoju dziecka także pod względem narządu wzroku. Badanie okulistyczne niemowlęcia nie jest łatwym zadaniem, a jego zakres może być różny w zależności od poziomu rozwoju dziecka. W Polsce nie ma obowiązku wykonywania badania okulistycznego u niemowląt, dlatego zleca się je tylko w przypadku wystąpienia niepokojących objawów lub gdy w najbliższej rodzinie malucha występują choroby oczu.
Nawet jeżeli żadne niepokojące symptomy nie występują, profilaktycznie zaleca się wykonać pierwsze badanie okulistyczne dziecka ok. 6 miesiąca życia. Podczas badania wzroku u niemowlaka lekarz sprawdza, czy dziecko koncentruje wzrok na pokazywanym źródle światła lub przedmiocie. Okulista stara się ocenić także rozstawienie i ruchomość gałek ocznych. Sprawdzane są reakcje źrenic na światło, często lekarz wykonuje również badanie makroskopowe, które pomaga określić wygląd i budowę gałki ocznej.
Jak wygląda rozszerzona diagnostyka okulistyczna niemowląt w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości?
Jeżeli podczas podstawowego badania zostaną wykryte jakiekolwiek nieprawidłowości lub rodzice zauważą niepokojące objawy, np. zez, konieczne będzie wykonanie rozszerzonego badania okulistycznego. Takie badanie polega na podaniu do worka spojówkowego kropli rozszerzających źrenice, dzięki czemu okulista będzie mógł dokładnie ocenić stan ośrodków optycznych w oku, kondycję ciała szklistego oraz siatkówki.
Badania mające na celu wykrycie wady refrakcji wykonuje się z reguły nie wcześniej, niż pod koniec 12 miesiąca życia, bowiem wcześniej gałka oczna wciąż intensywnie się rozwija i dopiero po określeniu odpowiedniego wieku można ustalić faktyczny poziom ewentualnej wady wzroku.
Co warto wiedzieć, przed wizytą z niemowlakiem u okulisty?
Rodzice, którzy chcą poddać niemowlę badaniu wzroku, umawiając się wizytę, powinni podać cel wizyty i opisać wszystkie objawy, jakie ich niepokoją. Na początku wizyty lekarz przeprowadzi dokładny wywiad z rodzicami malucha w celu ustalenia problemu i określenia, jakie były wady wzroku w rodzinie dziecka. Wywiad pozwala lekarzowi zdecydować, jaki zakres badań należy wykonać. Zdarza się, że pełnego badania nie da się przeprowadzić podczas jednej wizyty (np. ponieważ dziecko jest niespokojne, wyrywa się, płacze), w takich przypadkach podejmuje się kolejną próbę kilka dni po terminie pierwszego spotkania.