Jak sprawdzić czy pogorszył mi się wzrok?
Wada wzroku rozwija się stopniowo. To proces, który często przebiega w sposób nie budzący żadnych podejrzeń pacjenta. Pierwsze objawy pogarszającego się wzroku można łatwo pomylić ze zmęczeniem, niewyspaniem, złym samopoczuciem. Wiele osób zwyczajnie przyzwyczaja się do gorszego widzenia i przez długi czas nie konsultuje problemu z lekarzem.
Według statystyk niemal 66% osób potrzebujących, które potrzebują okularów korekcyjnych zbyt długo czeka z podjęciem decyzji o wizycie u okulisty czy rutynowym badaniu wzroku w salonie okulistycznym. Co trzeci dorosły Polak nigdy nie był u okulisty. Taki stan rzeczy prowadzi do sytuacji, w której nie tylko umykają nam wady wzroku, ale przede wszystkim choroby oczu. Jak sprawdzić wadę wzroku?
Objawy pogarszającego się wzroku
Zanim odpowiemy na pytanie o to, jak sprawdzić wadę wzroku, skupimy się na objawach, które mogą sugerować, że z Twoim widzeniem dzieje się coś złego. To przede wszystkim:
- mniej wyraźne widzenie z bliska – rozmywanie się obrazu w bliży, przy jednoczesnym zachowaniu wyraźnego widzenia w dali bywa często zrzucane przez pacjentów na karb zmęczenia, tymczasem powodem takiego stanu rzeczy jest utrata przez mięśnie akomodacyjne elastyczności i twardnienie soczewki, która wyniku procesu starzenia się organizmu traci zdolność do zaokrąglania się, a co za tym idzie wyraźnego widzenia w bliży;
- mniej wyraźne widzenie z daleka – rozmazywanie się obrazu w dali to charakterystyczny objaw krótkowzroczności, główną przyczyną krótkowzroczności jest intensywna praca wzrokowa z bliska, w wyniku której dochodzi do kompensacyjnego wydłużania gałki ocznej,
- częste bóle głowy – popularnym i równie często bagatelizowanym objawem pogarszającego się wzroku są częste bóle głowy, są one powodowane nadwyrężaniem oczu i często rozpoczynają się właśnie od dyskomfortu w tej okolicy, po czym ból przechodzi na całą głowę,
- częste mrużenie oczu – mrużenie oczu to objaw, którego wielu pacjentów nie jest świadomych, oczy mrużymy w odruchu, co pozwala nam zniwelować niewyraźny obraz i uzyskać lepszą ostrość widzenia,
- częste zmęczenie oczu – ból, dyskomfort, potrzeba zamknięcia oczu na kilka chwil – nasilanie się tych objawów może świadczyć o pogłębiającej się wadzie wzroku, pogarszający wzrok zmusza oczy do coraz cięższej pracy, co skutkuje dyskomfortem.
Wada wzroku może postępować mimo używania okularów korekcyjnych. W sytuacji, w której doświadczamy częstego rozmazywania się obrazu, bólu głowy i dyskomfortu w okolicy oczu warto udać się do okulisty na badania kontrolne. Powyższe objawy mogą również świadczyć o złym doborze okularów, co również warto skonsultować z lekarzem.
Jak sprawdzić wadę wzroku?
Wadę wzroku może zdiagnozować lekarz okulista lub wykwalifikowany optometrysta. W celu zbadania wzroku należy więc udać się do placówki medycznej lub salonu optycznego, który oferuje badanie wzroku i dobór okularów korekcyjnych. Takie badanie jest najczęściej bezpłatne dla Klientów salonu, którzy płacą wyłącznie za wyrobienie okularów.