Dlaczego mam problemy z ostrością w jednym oku

Dlaczego mam problemy z ostrością w jednym oku?

Zauważenie pogorszenia ostrości widzenia tylko w jednym oku może być niepokojące i rodzić wiele pytań. Czy to chwilowy dyskomfort, czy może objaw poważniejszego problemu ze wzrokiem? Warto zrozumieć, co może być przyczyną takiego stanu i kiedy należy udać się do specjalisty. W tym artykule wyjaśniamy, skąd mogą brać się takie dolegliwości i kiedy wymagają konsultacji specjalistycznej.

Jedno oko widzi gorzej – co to może oznaczać?

 

Problemy z ostrością w jednym oku mogą objawiać się na różne sposoby: zamglonym obrazem, trudnością z czytaniem drobnego druku, uczuciem „mgły” lub wrażeniem, że jedno oko „nie nadąża” za drugim. Takie symptomy nie zawsze muszą oznaczać coś poważnego, ale nigdy nie powinny być ignorowane. W ustaleniu przyczyny takiego stanu rzeczy może pomóc optyk, który wykona badanie wzroku i stwierdzi, czy warto udać się z problemem do lekarza.

Najczęstsze przyczyny zaburzeń ostrości w jednym oku

 

Zaburzenia ostrości w jednym oku mogą wynikać z różnych czynników. Czasem są wynikiem stylu życia, a w innym przypadku mogą świadczyć o wadzie wzroku lub chorobie oczu.

Wada wzroku (np. astygmatyzm, krótkowzroczność, dalekowzroczność)

 

Wada wzroku nie zawsze występuje w obu oczach w takim samym stopniu. Zdarza się, że w jednym oku jest większa, niż w drugim, co może prowadzić do uczucia zaburzenia ostrości w jednym oku. Okulary z soczewkami, które dostosowane są indywidualnie do danego oka, przywrócą komfort widzenia w takim przypadku.

Zaćma jednostronna

 

Zaćma najczęściej rozwija się w obu oczach, jednak często na samym początku objawy może dawać tylko jedna strona. Do symptomów zaćmy zaliczamy między innymi właśnie pogorszenie ostrości wzroku, utratę kontrastu oraz „zamglone” widzenie.

 

Zapalenie nerwu wzrokowego


Zapalenie nerwu wzrokowego to dolegliwość wymagająca dość pilnej konsultacji lekarskiej, ponieważ może dawać nieprzyjemne objawy.  Często pojawia się nagle i choć może stanowić osobne schorzenie, dość powszechnie stanowi objaw choroby neurologicznej, np. stwardnienia rozsianego.

 

Zaburzenia siatkówki

 

Zaburzenia w strukturze siatkówki, np. odwarstwienie siatkówki mogą prowadzić do spadku ostrości w jednym oku. Czasem dochodzą dodatkowe objawy, takie jak zniekształcenie obrazu czy ciemne plamy przed oczami.

Co zrobić, gdy jedno oko widzi gorzej?

 

Jeżeli objawy nie ustępują, należy skontaktować się ze specjalistą, który dokona diagnostyki problemu i dobierze odpowiednie metody leczenia. W zakresie pogorszenia wzroku pomóc może okulista w Siedlcach, przyjmujący w salonie Invision. Wizyta u lekarza to kluczowy krok do poprawy ostrości widzenia.

Wielu pacjentów ignoruje jednostronne problemy ze wzrokiem, uznając, że „drugie oko i tak widzi dobrze”. To błąd. Wzrok to narząd niezwykle wrażliwy, a szybkie wykrycie nieprawidłowości często pozwala uniknąć trwałych uszkodzeń. Problemy z ostrością widzenia w jednym oku mogą mieć wiele przyczyn – od prostych i łatwych do skorygowania, po poważniejsze schorzenia wymagające leczenia specjalistycznego. Kluczem jest szybka reakcja i odpowiednia diagnostyka.

 

Inne artykuły