Okulary fotochromowe – czym są i jak działają?
Ochrona oczu przed promieniowaniem UV jest bardzo ważna dla utrzymania narządu wzroku w dobrej kondycji. Jedną z najpopularniejszych form ochrony oczu przed słońcem, są okulary przeciwsłoneczne, wyróżniające się przyciemnionymi szkłami, wyposażonymi w odpowiedni filtr UV. Osoby z wadą wzroku nie zawsze będą czuły się komfortowo, nosząc standardowe okulary przeciwsłoneczne, ponieważ potrzebują one dodatkowo szkieł korekcyjnych. Dobrą opcją w takim przypadku będą okulary fotochromowe, które łączą w sobie funkcję ochrony przed promieniami UV i korekty wady wzroku.
Czym są soczewki fotochromowe?
Szkła fotochromowe można znaleźć w sprzedaży już od końcówki lat 70 XX wieku i po dziś dzień cieszą się dużą popularnością. Ten typ soczewek wyróżnia się tym, że kolor szkła samodzielnie dostosowuje się do otoczenia. Oznacza to, że pod wpływem promieni słonecznych soczewka automatycznie staje się ciemniejsza, zapewniając oczom ochronę przed promieniowaniem UV. Innowacyjność tych okularów polega między innymi na tym, że zawsze zapewniają odpowiednią ochronę, dostosowaną do rodzaju i natężenia oświetlenia.
Nowoczesne technologie pozwalają na produkcję soczewek, które reagują na światło słoneczne bardzo szybko, co oznacza, że ochrona zaczyna działać praktycznie od razu po ekspozycji na promienie UV. Jednocześnie po wejściu do pomieszczenia lub gdy słońce zajdzie, szkła również bardzo szybko się odbarwiają, wracając do naturalnego koloru, co znacznie zwiększa komfort użytkowania fotochromów.
Okulary fotochromowe – zasada działania
Szkła fotochromowe wyposażone są w pigmenty fotochromowe i to one odpowiadają za zmianę zabarwienia w soczewkach. Kiedy pigmenty znajdują się w stanie spoczynku, szkła mają barwę naturalną i nie zatrzymują światła. Natomiast już najmniejsza ekspozycja na promienie UV sprawia, że cząstki fotochromowe zmieniają swój kształt i zaczynają ograniczać przenikanie światła słonecznego przez szkła okularów. Dzieje się tak dlatego, że wiązania atomowe pod wpływem promieniowania ulegają rozerwaniu, a części cząsteczek się obracają. Zmiana położenia pigmentów fotochromowych sprzyja zwiększeniu ochrony przed promieniowaniem słonecznym i sprawia, że szkła zabarwiają się na ciemniejszy kolor.
Na działanie cząsteczek fotochromowych wpływ mają między innymi:
- grubość szkła okularów;
- temperatura powietrza;
- ekspozycja na światło i intensywność promieni UV.
Najszybciej soczewki przyciemniają się przy niskiej temperaturze i intensywnym promieniowaniu UV, np. w mroźny słoneczny dzień. Latem, przy wysokiej temperaturze, szkła będą przyciemniać się nieco wolniej.
Komu dedykowane są okulary fotochromowe?
Z okularów fotochromowych może korzystać każda osoba z wadą wzroku, potrzebująca również szkieł ochronnych przed promieniowaniem słonecznym. Soczewki fotochromowe łączą w sobie funkcję korekcyjną i ochronną, dzięki czemu stanowią idealne rozwiązanie dla osób na stałe noszących okulary, które często przebywają w słonecznym otoczeniu.