Dlaczego warto kontrolować wzrok po 40. roku życia

Dlaczego warto kontrolować wzrok po 40. roku życia?

Starzenie się organizmu to naturalna kolej rzeczy, która niestety ma swoje niezbyt miłe konsekwencje. Do jednych z nich zalicza się pogorszenie wzroku po czterdziestym roku życia. Zjawisko to ma nawet swoją nazwę – prezbiopia. Czy można temu zapobiec?

Pogorszenie się widzenia z bliży po 40. roku życia jest dość powszechne – w tym czasie aby przeczytać książkę, czy gazetę bardzo często oddalamy ją od siebie nienaturalnie odchylając głowę do tyłu. Niestety takie dolegliwości dotykają bez wyjątku niemal wszystkich bez względu na prowadzony tryb życia.

Czy prezbiopii można zapobiec?

Profilaktyka w każdym aspekcie naszego życia jest podstawą do zachowania dobrego zdrowia. Im wcześniej wykryta choroba, tym większa szansa na jej całkowite wyleczenie. Niestety w przypadku prezbiopii jest to niemożliwe. Ta dolegliwość to oznaka starzenia się organizmu – soczewka z wiekiem staje się grubsza i mniej przejrzysta, co bezpośrednio wpływa na naszą widoczność.

Proces ten dotyczy wszystkich – może zacząć się chwilę przed czterdziestką, jak i po i tylko w pierwszej fazie jest on dość agresywny. Nagle zauważamy że by odczytać  wiadomość na telefonie musimy go od siebie oddalić, a przesuwając wzrok z telewizora na książkę na chwilę tracimy ostrość.

Jak leczyć prezbiopię?

Prezbiopia jest przypadłością, której nie leczy się skutecznie i farmakologicznie. Można poddać się laserowej korekcji wzroku lub zdecydować się na przeszczep soczewki, która zdecydowanie poprawi widoczność. Oba zabiegi nie są inwazyjne i ich wykonanie nie wymaga długiej rekonwalescencji.

Strach przed zabiegiem na oku sprawia, że nie zawsze chcemy się na niego zdecydować. W takim wypadku w grę wchodzi dobór odpowiednich okularów, które będą odpowiadać naszym aktualnym potrzebom. Optyk na podstawie wytycznych od lekarza okulisty przygotuje i dobierze właściwe szkła, które będą wsparciem w codziennych czynnościach.

Jak szybko postępuje prezbiopia?

Jak wspomnieliśmy wyżej, jedynie pierwsza faza dolegliwości jest agresywna i powoduje zmęczenie wzroku, nierzadko ból głowy i utrudnia czytanie. Kolejne etapy pojawiają się po 2-3 latach, dlatego też regularna kontrola wzorku po czterdziestym roku życia jest bardzo ważna.

W momencie nasilenia się dolegliwości konieczna jest wymiana szkieł, które dopasowane zostaną do obecnych dolegliwości. Okulista zaleci również odpowiednią higienę oczu, która nie pozostaje bez znaczenia dla naszego komfortu.

Warto rozważyć również zmiany w diecie – pomidory, czarne owoce oraz marchew mają niebagatelny wpływ na ukrwienie naszego oka, wspomagają regenerację i przede wszystkim są źródłem cennych składników, które poprawią nasze ogólne samopoczucie.

Pogorszenie wzroku po czterdziestce to nie powód do niepokoju – mimo, że jest to naturalny proces zdecydowanie wpływa na komfort naszego życia, który możemy poprawić regularnie badając nasz wzrok.

Inne artykuły